NOWA TRASA TYSIĄCLECIA

Projekt w ramach wystawy Futurama Warszawa na otwarcie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. Kurator wystawy, architekt Jakub Szczęsny, zaproponował ośmiu warszawskim pracowniom architektonicznym zinterpretowanie potencjałów drzemiących w Trasie Tysiąclecia, nigdy nie powstałej trasy łączącej Pragę Północ z Pragą Południe.

Trasa Tysiąclecia istnieje. To codzienna trasa podróży pieszych i rowerowych mieszkańców Pragi Północ, Szmulowizny, Kamionka, Saskiej Kępy i Gocławia. Wybierają ją, bo jest najszybszym połączeniem, bo prowadzi przez park, bo nie jest wyznaczona sznurem aut. Chcemy, żeby ją wybierali także dlatego że:

> jest jasno wyznaczona w strukturze miasta,

> przylega do niej sekwencja przestrzeni publicznych wyposażonych w zróżnicowane funkcje (boiska, bazar, plac miejski, plac parkowy, punkty widokowe), dzięki czemu jest celem sama w sobie, trasą niedzielnej wycieczki.

> jest doskonale zaprojektowaną trasą rowerową, możliwie bezkolizyjną, która umożliwia szybkie i sprawne przemieszczanie się na rowerach, ebike’ach i cargobike’ach, stanowiąc realną alternatywę dla innych środków transportu.

Chcemy, by TT wpisała się w podstawowy układ transportu ludzi w Warszawie. Niech do rowerzystów dołączą hulajnogowcy, kajakarze i monocykliści! Na Pradze może powstać infrastruktura, która stanie się dla niej elementem równie symbolicznym i charakterystycznym, co Stadion Narodowy. Przy okazji bardzo realnie wpływając na jakość codziennych podróży wielu mieszkańców miasta.