Ekspozycja w Pawilonie Polskim EXPO 2010

 

Projekt: 2009

Realizacja: 2011

Inwestor: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

 Lokalizacja: Szanghaj, Chiny

Projekt wnętrz i wystawy w Pawilonie Polskim na Expo 2010 w Szanghaju w założeniu ma być kontynuacją idei architektonicznej kształtującej formę i detal głównej bryły budynku, oraz przedłużeniem jej estetyki do wnętrza. Wycinanka ludowa wprowadza odwiedzającego przez wejście do holu głównego i dalej zmieniając się w inny wzór towarzyszy mu przez całą drogę zwiedzania wystawy. Użycie wycinanki nie jest jedynie zabiegiem estetycznym, pełni również funkcję edukacyjną, odpowiadając na główny temat wystawy EXPO: „better cities – better life”. Śledząc transformację wycinanych wzorów, odczytujemy historię migracji ludzi ze wsi do miast (wzór ludowy przechodzi we wzór zieleni a następnie we wzór mapy miasta, wzór przemysłowy…).

 

Opowieść z wycinanki stanowi kanwę dla prezentowanych na jej tle obrazów i filmów, ukazujących Polskę przez pryzmat historii, kultury, gospodarki czy codziennego życia. Wzory na wycinance dopasowują się tematycznie do prezentowanych na ich tle treści, rozmieszczonych tematycznie wzdłuż trasy zwiedzania.

 

Główną oś wystawy stanowi ściana „wewnętrzna” w swojej geometrii nawiązująca do pogniecionej kartki papieru. Wytycza drogę zwiedzania wystawy, rozdziela różne strefy, jak również stanowi tło dla prezentacji multimedialnych. Ściana ta charakteryzuje się zmienną geometrią i zróżnicowaną wysokością wahającą się od 2,5-7m. Ściany boczne o podobnej geometrii razem ze ścianą „wewnętrzną” tworzą rodzaj korytarza / tunelu. Miejscami korytarz ten przekryty jest ażurową strukturą zbudowaną z elementów imitujących zieleń.

 

Zespół: Marcin Mostafa , Natalia Paszkowska, Iwona Borkowska, Maciej Burdalski, Agnieszka Chmielewska, Mikołaj Molenda, Anna Zawadzka

Współpraca: Boris Kudlička, BURO HAPPOLD, LUNAPARK, PLATIGE IMAGE, SUPERSUPER