MICKIEWICZA – KONCEPCJA

Projekt: 2016 – 2017

Realizacja: Projekt konkursowy

Inwestor:  FORT DEVELOPMENT Sp. z o.o.

Lokalizacja: Mickiewicza, Żoliborz, Warszawa

Zespół projektowy WWAA: Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa , Michał Kielian, Michał Sajdak,  Iwona Borkowska, Dagmara Piszcz, Urszula Stolarska

Projekt budynku stanowi hybrydę podstawowych funkcji kreujących dzielnicę mieszkalną, usług oraz przestrzeni społecznej. Główna bryła budynku o funkcji mieszkalnej  zlokalizowana jest na jednokondygnacyjnej podstawie o funkcji usługowej.

Forma obiektu odzwierciedla uwarunkowania lokalizacji. Odległość pomieszczeń mieszkalnych od istniejącego na sąsiedniej działce parkingu jest powodem wycofania części wieżowej względem parteru.

Ograniczenie działki staje się pretekstem do stworzenia wartości dodanej – tarasu, na którym zlokalizowana jest nie tylko atrakcyjna zewnętrzna przestrzeń prywatna mieszkań drugiej kondygnacji, ale również pół otwarty pawilon służący lokalnej społeczności. To tutaj odbywać się mogą
zebrania wspólnoty lub przyjęcia organizowane przez
mieszkańców.

Trapezoidalny plan budynku, kierunkuje fasady ku słońcu i umożliwia nasłonecznienie mieszkań zlokalizowanych zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie budynku.

Funkcjonalny podział odzwierciedlony jest w rozwiązaniach materiałowych elewacji. Fasada części mieszkalnej budynku we współczesnej formie reinterpretuje znany z budownictwa mieszkalnego prefabrykat betonowy, a elewacja części niższej jest wariacją na temat blaszanych tymczasowych pawilonów.