Misja Witolda Pileckiego w Auschiwitz – koncepcja wystawy mobilnej

Projekt: 2019

Inwestor: Instytut Pileckiego

Zespół: Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Ryszard Rychlicki, Krzysztof Mazanek

Tematem przewodnim wystawy jest historia misji Witolda Pileckiego w Auschwitz. Brak szczegółowych parametrów powierzchni ekspozycyjnych, związany z planami o prezentacji wystawy w kilku różnych miejscach za granicą, zdeterminował rozbicie wystawy na niezależne moduły odpowiadające różnym okresom życia Pileckiego:
1. okres przedwojenny, życie rodzinne,
2. Auschwitz, etapy misji w obozie oraz droga raportu z Warszawy do Londynu,
3. okres powojenny oraz dzisiejsze znaczenie misji.

Modułowe ekspozytory zaprojektowane w formie lekkich ażurowych struktur z rozpiętą tkaniną umożliwiają elastyczne komponowanie wystawy w zależności od charakterystyki poszczególnych przestrzeni wystawienniczych. Konstrukcja modułów jest prosta w montażu, a niewielka powierzchnia złożonych komponentów usprawnia transport.

Prezentacja eksponatów muzealnych oraz artefaktów z mieszkania Pileckiego została przewidziana na specjalnie zaprojektowanych do tego celu stołach, odpowiednio zabezpieczonymi szklanymi kloszami oraz gablotami.

Nastrój wystawy zbudowany jest dzięki subtelnej grze kolorami oświetlenia wydobywającego się z wnętrza przeziernych modułów. Poszczególne kolory prowadzą zwiedzającego przez okresy życia Pileckiego:
– światło ciepłe- okres przedwojenny, życie rodzinne,
– światło zimne- pobyt w obozie,
– światło czerwono-różowe- losy powojenne.