Konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum Książąt Lubomirskich.
Projekt: 2018
Realizacja: Projekt konkursowy
Organizator konkursu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Lokalizacja: Wrocław
Zespół projektowy:
Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Ryszard Rychlicki, Tomasz Koczur, Sara Łapińska
Myśląc o nowym domu w historycznej tkance starego miasta sięgamy poza budynki: przyglądamy się otulającym je ulicom. Place, wnęki i zaułki Starego Miasta tworzące wysoką jakość przestrzeni publicznej Wrocławia sugerują podobne rozwiązanie w otoczeniu Muzeum. Przyjmując warunki planu miejscowego proponujemy kieszeń urbanistyczną w jego wnętrzu.
Zaakcentowane zdobionymi ramami wejścia-bramy wprowadzają do wewnętrznej “ulicy”. Idąc nią dostajemy się do holu, będącego trawestacją dziedzińca Ossolineum: rozciąga się na wysokość wszystkich kondygnacji budynku, umożliwiając kontakt wzrokowy z jego najważniejszymi funkcjami. Jesteśmy w centrum budynku, więc łatwo możemy odczytać jego strukturę: wystarczy kilka kroków, by zostawić w szatni płaszcz, jedno spojrzenie, by odnaleźć ogólnodostępną wystawę Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa, wydzielone w trakcie wydarzeń foyer przy audytorium, czy w końcu schody zapraszające na wystawowe piano nobile. Równie łatwo odnajdziemy kawiarnię, czy księgarnię, dostępne również z zewnątrz.
Patrząc w górę dostrzegamy okna pomieszczeń magazynowych i biurowych, co przypomina o złożonym charakterze instytucji służącej nie tylko zwiedzającym, ale i dziełom sztuki, które chroni.