STACJA MERCEDES 2015
Projekt i realizacja: 2015
Powierzchnia: 356m2 (pawilon główny),
23m2 (pawilon z zapleczem)
Inwestor: Mercedes-Benz Polska
Lokalizacja: skrzyżowanie al. 3 Maja z ulicą Kruczkowskiego w Warszawie
Zespół projektowy: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Agnieszka Dąbek
Fotografie: Daniel Chrobak
Nowy wyraz architektoniczny pawilonu marki Mercedes-Benz to wynik inspiracji industrialnym warsztatem samochodowym, konstrukcją wiaduktu Mostu Poniatowskiego w Warszawie oraz eksperymentalnego podejścia do zagadnienia re-cyclingu oraz przetwarzania architektury tymczasowej. Lekka drewniana konstrukcja wykorzystywana w poprzednich latach działania Stacji Mercedes została poddana całkowitej rekonfiguracji w celu ponownego wykorzystania.
Głównym elementem definiującym architektoniczny wyraz nowej odsłony pawilonu stanowi jego pół-transparentna fasada, do budowy której wykorzystano perforowaną blachę metalową. Niektóre z modułów fasady zostały wyposażone w system hydraulicznych podnośników pozwalających na dowolne ich opuszczanie i podnoszenie. W ten sposób pawilon zyskał dwa reżimy działania – otwarty/dzienny, z podniesioną fasadą, stwarzającą wrażenie unoszenia się pawilonu nad ziemią; oraz nocny, z opuszczoną fasadą, sygnalizującą godziny zamknięcia pawilonu.
Drewniane belki posłużyły do budowy jednoprzestrzennego wnętrza pawilonu, którego centralnym elementem stał się okrągły, lustrzany bar. Zachodni i wschodni narożnik pawilonu wykorzystany został jako przestrzeń ekspozycyjna dla dwóch pokazowych egzemplarzy samochodów, zaś południowa strona pawilonu w całości przeznaczona została na wielofunkcyjny taras, z widokiem na rozległy parkowy krajobraz rozciągający się w bezpośrednim otoczeniu pawilonu.
Ważnym elementem architektonicznym pozostaje konstrukcja świetlików z poliwęglanu umieszczonych na dachu pawilonu. W ciągu doświetlają wnętrze pawilonu, nocą podświetlane różnokolorowym światłem stanowią wyraźny akcent plastyczny, wyróżniający pawilon z otoczenia.
W bezpośrednim sąsiedztwie pawilonu głównego wyodrębniony został niewielki pawilon techniczny, mieszczący w sobie zaplecze sanitarne jak i magazynowe. Jego fasada obłożona została polerowaną blachą stalową, która odbijając otaczający krajobraz przetwarza go w abstrakcyjną kompozycję.
Stacja Mercedes to działający od 2013 roku tymczasowy pawilon, który w okresie letnich miesięcy spełnia funkcje miejskiego showroomu marki Mercedes-Benz, kawiarni oraz miejsca koncertów, wystaw, dyskusji i spotkań. Stacja położona jest na terenie Powiśla, przy skrzyżowaniu ulic Kruczkowskiego i 3 Maja. Obok niej przebiega ścieżka rowerowa i trakt spacerowy, będący częścią większego urbanistycznego założenia – XVIII wiecznego Parku na Książęcem, założonego przez księcia Kazimierza Poniatowskiego oraz pochodzącego z lat pięćdziesiątych XX wieku założenia urbanistycznego – Centralnego Parku Kultury, ciągnącego się wzdłuż̇ podnóża Skarpy Warszawskiej.