Stadion Siedmiolecia

 

Projekt: 2010

Inwestor: inicjatywa prywatna

Lokalizacja: Warszawa Śródmieście 

Zespół: Grzegorz Gądek, POLSKA MŁODYCH (inicjator)

BUDCUD: Mateusz Adamczyk

CENTRALA: Simone de Iacobis, Małgorzata Kuciewicz

MOKO: Michał Gratkowski, Marta Frejda

DSK Family: Tomasz Kotrych

KAPS: Monika Morawiak

WWAA: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Agata Woźniczka

INFO Magazine: Kuba Perzyna

Forum Rozwoju Warszawy: Patryk D. Zaremba

Projekt skweru sportów miejskich to nasza próba zawalczenia o stołeczną przestrzeń publiczną wysokiej jakości: naładowaną dobrymi emocjami, będącą miejscem zachowań spontanicznych i radosnych. Nasz stadion siedmiolecia to miejsce ćwiczenia się w każdym sporcie miejskim- niezależnie, czy ma to być doskonalenie kickflip switch noolie, czy utwierdzanie się w przyjemności siedzenia na trawie i obserwowania nocnego nieba nad Warszawa lub spaceru z rozmową.

Skwer sportów miejski to spoiwo. Urbanistyczny amalgamat. Kwartał ulic: Marszałkowskiej, Królewskiej, Zielnej i Próżnej znajduje się w ścisłym centrum miasta, staje się granicą różnych charakterystyk urbanistycznych. Lśniące wieżowce, dawne getto i konglomerat budek kebabowych wydzielają granice działki, na której planowano jedynie posiać trawę i pozostawić teren do spokojnej wegetacji, bo jak można taki obszar wartościować i hierarchizować?! Odkryty potencjał działki tkwi właśnie w jej położeniu – łatwo tu dotrzeć, a położenie przy głównych arteriach ulicznych sprawia, że wykonywane na skwerze czynności urastają do rangi widowiska. Stadion Siedmiolecia to teren symbiotyczny. Obszar, na którym klasyczne rozrywki parkowe (spacery, czytanie książki na ławce) kontrastują z testowaniem ekstremów aktywnym użytkowaniem miasta. Kontrkultura sportów miejskich (skateboarding, parkour, wspinaczka, break dance itp.) ma aktywizować osoby starsze, zwiększyć dynamikę, przyspieszyć tempo.

Władze Warszawy udostępniły działkę do realizacji projektu na czas 7 lat, a więc zagospodarowanie obszaru musi mieć charakter tymczasowy. Nasz pomysł kontruje skalą przygotowania do Euro 2012 – budowę w Warszawie dwóch gigantycznych obiektów:  stadionu Narodowego oraz stadionu Legii. Skwer ma służyć jako platforma informacji i doświadczeń dla przyszłych inwestycji tego typu w mieście i całym kraju. Nasz skwer to odwrócony stadion. We wnętrzu założenia wznoszą się zielone malownicze pagórki, a okrąża je pas aktywności sportowej – ‘bieżnia’. Skwer Sportów Miejskich dzieli się na dwie strefy funkcjonalne: przestrzeń ekstremalnych sportów osób młodszych oraz strefę zadedykowaną osobom starszym. Te z kolei tworzą archipelagi wysp wynurzających się z istniejących płyt chodnikowych.