Ekspozycja wystawy “Wizytówka Chopina”
Projekt i realizacja: 2010
Inwestor: Biblioteka Narodowa, Warszawa
Lokalizacja: Biblioteka Narodowa, Pałac Krasińskich, Plac Krasińskich 5, Warszawa
Zespół: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Boris Kudlička, Iwona Borkowska, Maciej Burdalski, Anna Dobek
Wystawa “Wizytówka Chopina” w Pałacu Krasińskich w Warszawie to pokaz największej na świecie kolekcji Biblioteki Narodowej autorskich rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina. Obok niezwykle rzadko pokazywanych autografów (zawierajacych 73 kompozycje – w tym 52 pełne autografy) zaprezentowane zostały listy Chopina. Cymeliom ze skarbca BN towarzyszyły aplikacje interaktywne (na ekranach dotykowych) oraz zestawy słuchawkowe umożliwiajace zwiedzanie wystawy w warstwie dźwiękowej.
Tematem przewodnim ekspozycji są źródła inspiracji, proces twórczy i bogactwo form stosowanych przez Fryderyka Chopina. Celem scenografii wystawy było przeniesienie zwiedzającącego do innej rzeczywistości, abstrakcyjnego świata Kompozytora. Świata, w którym przewodnikiem jest jego muzyka oraz dźwięki fortepianu charakterystyczne dla jego niepowtarzalnego stylu. Abstrakcyjna instalacja prowadząca zwiedzającego przez kolejne pomieszczenia wystawy jest równocześnie przewodnikiem po procesie twórczym Chopina.
Początkowo chaotyczne, poplątane pojedyncze wstążki symbolizujące powstawanie zalążków melodii poprzez swobodne improwizowanie łączą się, wygładzają, aż ostatecznie tworzą idealne, skończone dzieło: formę o płynnych kształtach wypełniającą 9-metrową Salę Kariatyd. Cienkie paski giętej sklejki oraz żmudna technologia wyginania jej przywodzą na myśl zarówno produkcję instrumentu muzycznego, jak i powstawanie samego utworu. Przestrzenna instalacja wije się na jednolitym ciemnym tle posadzki wywijającej się w formie ścianek z nadrukowanymi tekstami I gablot, w których umieszczone są eksponaty. Obszerne siedziska w tym samym ciemnym kolorze i formie podobnej do formy gablot służą jako miejsce “zanurzenia w muzyce” płynącej ze słuchawek towarzyszących zwiedzającym.