RYTM na Kabatach

Projekt architektoniczny: 2020 – 2021 r.

Realizacja: 2023

Inwestor: ECHO Investment S.A.

Lokalizacja: Kabaty, Warszawa

Zespół WWAA: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Krzysztof Mazanek, Michał Kielian, Katarzyna Kłaczek, Marta Kastelik, Katarina Kędrak, Stefan Kielman, Konrad Nizołek, Małgorzata Wilczyńska, Sylwia Polit, Małgorzata Kwiatkowska

Zdjęcia: Konrad Niziołek

Budynek zlokalizowany jest w sercu Kabat, tuż obok stacji metra, z pieszym dojściem do Lasu Kabackiego.

Bryła budynku została podzielona na segmenty mieszkalne o zróżnicowanym charakterze elewacyjnym pomiędzy którymi znajdują się piony komunikacyjne. Główne wejścia do każdego pionu zlokalizowane są w drewnianych przejściach, przy każdym z nich znajduje się obszerna, wygodna i łatwo dostępna rowerowania z miejscem na wózki dziecięce.

Uwolnienie kondygnacji parteru ma na celu wizualne połączenie budynku z sąsiadującym parkiem linearnym, tak aby stworzyć przestrzeń publiczną, która połączy naturę z miastem. Podcień, poza komunikacją, będzie również pełnić funkcje mające na celu urozmaicenie życia mieszkańców Ursynowa oraz wzmocnienie więzi sąsiedzkich, m. in. poprzez strefy wypoczynkowe czy miejsce na kino plenerowe. Zaprojektowana tam zieleń nawiązuje klimatem do Lasu Kabackiego.

Dodatkowo na fragmencie dachu został zlokalizowany taras ogólnodostępny dla mieszkańców, na którym mogą się zrelaksować podziwiając przy tym panoramę lasu.