“Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”

scenariusz i koncepcja wystawy: 2023

inwestor: Muzeum Historii Polski

lokalizacja: Cytadela warszawska, ul. Gwardii 1

Zespół projektowy WWAA:

Koncepcja:

Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Krzysztof Jakubów, Alina Markovska, Marta Szadokierska, Dorota Wilczyńska, Małgorzata Bylica

Współpraca autorska:

Multimedia, projekty animacji – Paweł Przybył Studio SiedemZero

Projekt graficzny – Maciej Chodziński i Katarzyna Łygońska

Zdjęcia: Daniel Chrobak

Historia Polski jest splotem pojedynczych wątków, indywidualnych historii każdego z nas, i wielkich politycznych wydarzeń. Związki te przejawiają się często w sposób nieoczywisty – niekiedy w postaci najbardziej nawet codziennych przedmiotów, osobistych pamiątek, niekiedy zaś za pośrednictwem obiektów będących świadkami wielkich, politycznych wydarzeń.

W warstwie merytorycznej wystawa opowiada o tworzeniu kolekcji muzeum, pozyskiwanej różnymi źródłami – poprzez wielką, narodową zbiórkę, współprace z instytucjami, zakupy od osób indywidualnych, domów aukcyjnych oraz instytucji. Częściowo poświęcona jest historii miejsca, w którym znajduje się muzeum – Cytadeli Warszawskiej. Ostatecznie, poprzez staranny wybór eksponatów i ich czasami nieoczywisty związek z historiami Polaków opowiada o historii naszego kraju.

Ta myśl towarzyszyła nam podczas projektowania scenografii wystawy na otwarcie Muzeum Historii Polski i znajduje swoje odzwierciadlenie w warstwie scenograficznej, chętnie korzystającej ze starannie dobranych tkanin, w doborze prezentowanych eksponatów, a nawet wyborze środków wyrazu multimedialnego.

Każdy z tych wątków wyróżniliśmy na stylistycznie odrębnej wyspie ekspozycyjnej. W centralnym punkcie wystawy wyspy te i wątki spięte są w symboliczny sposób filmem, który na zawieszonej ponad głowami zwiedzających osnowie snuje opowieść o Historii Polski.