Ekspozycja wystawy stałej w Muzeum Warszawy

Projekt: 2014/2015

Inwestor: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, wyróżnienie w konkursie

Lokalizacja: Rynek Starego Miasta, Warszawa

Zespół: Natalia Paszkowska,Marcin Mostafa, Boris Kudlička, Dorota Wilczyńska, Rafał Otłog, Agnieszka Dąbek, Grzegorz Makarewicz

Projekt, który otrzymał wyróżnienie w konkursie, jest propozycją zaaranżowania ekspozycji stałej w odnawianym Muzeum Warszawy. Wytyczne konkursowe wymagały respektowania w projekcie eksponatów takich jak: platery, srebra, monety oraz rysunki architektoniczne, a także podkreślenia historii kamienic siedziby Muzeum oraz Starego Miasta Warszawy. Pierwszym punktem opowieści może stać się przywrócenie dawnej relacji pomiędzy wnętrzem kamienic, a życiem toczącym się na rynku. Otwarcie wszystkich drzwi do Muzeum wyeksponuje różnorodny charakter poszczególnych budynków, jednocześnie podkreślając ich połączenie funkcją.

 

Ekspozycja części kolekcji sreber i platerów została przewidziana na pierwszym piętrze w sali z polichromowanym stropem. Zbiory te, ze względu na swój rzeźbiarski walor, eksponowane są w sposób umożliwiający oglądanie ich z każdej strony. Lustrzane górne płaszczyzny ekspozytorów odbijając polichromię na suficie, tworzą z niej kolejny eksponat – odbicie staje się tłem, “obrusem”. 

Kontynuacją modułowej idei są czworościany zawieszone w przestrzeni klatki schodowej, funkcjonujące na zasadzie peryskopu. Odbijające się w miedzianych płaszczyznach widoki zza okien mają przypominać zwiedzającym w jak unikalnym kontekście jest zlokalizowane Muzeum, jednocześnie przypominając powszechnie znane przedstawienia na pocztówkach z Warszawy.