REBEL ONE

Projekt: 2011

Realizacja: 2013

Powierzchnia: 7962, 28 m²

Inwestor: SOHO DEVELOPMENT Home & More

Lokalizacja: ul. Mińska 25, Soho Factory, Warszawa

Współpraca: Konkret Architekci

Zespół:

Konkret Architekci: Piotr Puścikowski, Małgorzata Majzel,  Dominika Tomaszewska, Małgorzata Lewandowska, Wojciech Kluk, Piotr Zmarzłowski, Michał Dezór

WWAA: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Iwona Borkowska,  Andrzej Hunzvi, Michał Kielian

Fotografie: Daniel Chrobak

 

 

 

Rebel One jest pierwszym ze zrealizowanych na terenie Soho Factory budynków i stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant – budynków o zwartym rzucie i trzynastu kondygnacjach naziemnych. Jego ceglane elewacje są próbą nawiązania do architektonicznych cech obiektów przemysłowych na obszarze Kamionka.

Skala przepruć w fasadzie może sugerować odmienne od mieszkaniowej funkcje, zmieniając także percepcję skali całego obiektu. Cegła jako wykończenie elewacji to materiał tradycyjny, jednak podlega reinterpretacji poprzez użycie nowych technologii, materiałów i motywów. Grafitową, ciemną kolorystykę ścian zewnętrznych przełamano intensywną barwą wewnętrznych ścian i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkoziarnistym tynkiem. Dla zachowania proporcji i zapewnienia widoku w loggiach zastosowano balustrady o pełnym przeszkleniu.

Mieszkańcom budynku dzięki stosunkowo dużym, portfenetrowym oknom zapewniono dobre nasłonecznienie wnętrz i szerokie perspektywy obejmujące dużą część Pragi Południe, a nawet lewy brzeg Wisły. Natomiast ażurowe fragmenty elewacji łączą wnętrze z otoczeniem, częściowo determinując charakter mieszkania i przywołując kontekst wyjątkowej okolicy, w której się znajduje.

 

Kamionek to miejsce wyjątkowe, ulokowane wewnątrz funkcjonalnego centrum Warszawy. Jednak o tym, że stanowi on wyodrębniony tożsamościowo i kulturowo obszar miasta, wie dzisiaj niewielu mieszkańców. To na Kamionku znajduje się zarówno park Skaryszewski – zdaniem wielu najpiękniejszy park w stolicy – jak i Stadion Narodowy. Wszystko to sprawia – chociaż nadal dość ciężko to sobie wyobrazić, spacerując dzisiaj po ulicy Mińskiej, a kilka lat temu wydawało się to absolutnie abstrakcyjne – że w przyszłości przestrzeń owa może stać się jednym z lepszych miejsc do mieszkania w Warszawie.