PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

 

Projekt: 2015

Realizacja: 2015

Klient: Centrum Łowicka

Zespół projektowy:

Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Grzegorz Makarewicz, Katarzyna Świderska

Fotografie: Piotr Bekas

XX edycja wystawy “Plany na przyszłość” to zaproszenie do eksploracji niedostępnych na co dzień wnętrz pracowni architektonicznych, miejsc w których powstają idee oraz plany określające architekturę jutra. Ekspozycja zrywa z tradycyjną strategią prezentacji projektów architektonicznych w postaci wydrukowanych i usztywnionych pianką opisów, rzutów, planów i renderingów. W zamian proponuje bardziej intymną, opartą na zaangażowaniu wielu zmysłów, relację pomiędzy zwiedzającymi a prezentowanymi projektami.

Podstawowym elementem systemu ekspozycyjnego pozostają drewniane biurka. Swoim wyglądem nawiązują do stołów i desek kreślarskich stanowiących serce każdej pracowni projektowej. Dzięki temu w wymiarze symbolicznym ekspozycja stanowi nie tyle luźny zbiór projektów budynków, co raczej przegląd aktualnych trendów, idei oraz wyzwań znajdujących się na deskach kreślarskich pracowni biorących udział w wystawie. Ekspozycję szkiców, projektów, próbek materiałów, publikacji, zdjęć wnętrz pracowni, makiet oraz wizualizacji zaaranżowano na 64 biurkach – każdy oddany do dyspozycji jednego biura architektonicznego. Biurka występują w dwóch wariantach. Na 49 blatach rozłożono korek, do którego przypięto pinezkami rysunki, rzuty oraz przekroje wydrukowane na kalkach technicznych. W ich szufladach znajdują się zwoje rysunków, foldery, próbki oraz dodatkowe materiały przygotowane do samodzielnego wyjmowania przez zwiedzających. Pozostałe 15 biurek przystosowanych zostało do ekspozycji plansz z najlepszymi projektami dyplomowymi studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz propozycjami dla rozwoju Warszawy wystosowanych przez prof. Sławomira Gzelle. Dodatkowo w skład zestawu wchodzi również para standów informacyjnych oraz specjalnie zaprojektowane biurko-recepcja. Podstawę wszystkich elementów tworzy konstrukcja układająca się w symbol XX – znak podkreślający jubileuszowy charakter wystawy.

Ekspozycję doświetla ciepłe światło pochodzące z charakterystycznych lampek kreślarskich zamontowanych na każdym biurku. System ekspozycyjny umożliwia dowolny sposób aranżacji biurek. Tegoroczna propozycja ich ustawienia to prosty podział na rzędy przedzielone trzema alejami. Najszerszą aleją odbiorca kierowany jest do cmentarzyska makiet – projektów przedstawianych na wystawach w poprzednich latach oraz do muralu-infografiki ukazującej liczbę pracowni oraz projektów prezentowanych w ramach poprzednich edycji wystawy a zrealizowanych w ostatnich 20 latach w Warszawie. Poszczególne działy wystawy zostały oznaczone za pomocą wiszących nad biurkami chorągiewek z nadrukowanymi pierwszymi literami nazwy kategorii: M – Mieszkania, K – Konkursy, A – Aktywiści, itd.