Ponowne otwarcie Stacji Mercedes
-
20.07.2013

4

Pawilon w mieście

Tymczasowy pawilon może pełnić w mieście funkcję ‚gadżetu‘, obiektu pozostającego w neutralnej lub wręcz agresywnej relacji z miejscem, w którym został postawiony. Wydaje się jednak, że taka strategia jest chybiona – po pierwsze, w przypadku miasta o zbyt wielu tymczasowych i chaotycznych ingerencji jakim jest Warszawa (negatywne konotacje ‚permanentnej’ tymczasowej architektury), a z drugiej strony dla obiektu, który ma funkcjonować kilka miesięcy.

Pawilon Mercedes pojawiając się w centrum Warszawy, ma wnieść nową jakość do przestrzeni miejskiej stolicy poprzez swoją rozpoznawalną, ale kontekstualną architekturę oraz dodatkowe funkcje sprofilowane pod kątem obranej lokalizacji. W idealnej sytuacji stanie się pozytywnym przykładem jak ożywić konkretną przestrzeń, może nawet pokazując jej przyszłą funkcję.

Gdzie mieszkają samochody?

Samochód, stojący w salonie samochodowym, zawsze trochę wygląda jak ‘nie na swoim miejscu’. Miejsce samochodu jest na ulicy, na parkingu, w garażu, w warsztacie… Zaprojektowanie pawilonu o atrakcyjnej architektonicznie formie to wyzwanie – ale postawienie w nim samochodu, tak by nie wyglądał jak wstawiony ‘na siłę’, wydaje się o wiele trudniejsze.

Z połączenie dwóch dróg myślenia – o miejscu, do którego prezentowany Mercedes będzie naturalnie przynależał i o specyfice przestrzeni publicznych w mieście, narodził się główny pomysł, nawiązania do doskonale znanych i osadzonych w krajobrazie polskich lokalnych ulic i podwórek, wolnostojących osiedlowych garaży. Ten bardzo terenochłonny sposób zapewnienia mieszkańcom wielorodzinnych domów indywidualnych garaży, stał się urbanistyczną zakałą zwłaszcza w centrum miasta, często blokując pierzeję w atrakcyjnych lokalizacjach. Z drugiej strony garaże to też symbol polskiej transformacji, kiedy to z wielu wyprowadzono auta w zamian instalując rozmaite sklepiki, warsztaty, pełen przekrój funkcji usługowych.

Korzystając z doskonale rozpoznawalnej formy, projekt pawilonu “Stacji Mercedes” wykorzystuje konotacje z garażami, jednocześnie ‘wstawiając’ ekspozycyjny model Mercedesa w naturalny dla niego kontekst.

Więcej o Stacja Mercedes