Ekspozycja wystawy “Inwestycja w kulturze”

 

Projekt i realizacja: 2011

Inwestor: Narodowe Centrum Kultury

Lokalizacja: Galeria Kordegarda, Warszawa

Zespół: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Maciej Burdalski, Aleksandra Andrzejewska

Fotografia: Jakub Certowicz

Wystawa w Kordegardzie przedstawiła 35 spośród 91 inwestycji, które zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Koncepcją dla ekspozycji wystawy stało się wtórne wykorzystanie instalacji Projektu Wiecha, prezentowanego m.in. w 2010 roku w Warszawie, a także Wrocławiu.  W centrum przestrzeni galerii powstała architektoniczna konstrukcja w formie arkady jako nawiązanie do historyzującego wnętrza Kordegardy. Struktura została stworzona z recyclingu opracowanych grafik oraz technik ich nanoszenia.

Formalna historia wiszących pasów jest analogiczna do źródła Projektu Wiecha, jednak dostosowana do nowych warunków technicznych i klimatu miejsca. Pasy zostały wykonane z białej siatki poligraficznej, z wielokolorowym nadrukiem, zawieszone na istniejącej listwie systemowej.

Niewielki ciężar materiału pozwolił na stworzenie gęstej, monolitycznej w wyrazie struktury, jednocześnie miękkiej i przefiltrowanej przez światło, którego głównym źródłem są istniejące, zamocowane na listwie systemowej oprawy. Wzrok przechodnia przykuwa nowy niecodzienny obiekt wypełniający Kordegardę – z jednej strony lewitujący nad posadzką a z drugiej rozświetlony od wewnętrz, miękki i wielowarstwowy.

 

Kształt obiektu przywodzi na myśl sklepienia m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po wejściu do galerii zwiedzający odkryje najpierw naniesione na pasy grafiki, a następnie przestrzeń wewnątrz, utworzoną poprzez odbicie obiektu w lustrzanych płytach zamocowanych na ścianie (i widoczne w ten sposób pełne sklepienie). Centralny punkt zajmują fizyczne modele inwestycji. Odbicie w ścianie pokazuje w symboliczny sposób nieskończoną liczbę kolejnych koncepcji i możliwość realizacji coraz to nowszych inwestycji.